تبلیغات
انجمن جهانگردی دانشگاه گنجنامه همدان - شهر سوخته و شگفتیهای شهر سوخته
 
انجمن جهانگردی دانشگاه گنجنامه همدان
درباره وبلاگ


وبلاگ انجمن جهانگردی با هدف در اختیار قرار دادن موضوعات مفید در این باره از امروز شروع به فعالیت کرده و نیازمند همراهی شما دوستان عزیز میباشد...!

مدیر وبلاگ : فائزه وفایی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شهرسوخته و شگفتیهای شهر سوخته

 شهر سوخته در منطقه ای کاملا غیر زلزله خیز ( حتی تا امروز) بنا شده . به این دلیل سوخته خوانده

 می شود که ۲ بار به طور کامل سوخته شده اما باز ساخته شده است و ناگهان بدون هیچ نشانی

 در ۲۱۰۰ سال پیش از میلاد تخلیه شده است. دقیقا هم زمان با نا پدید شدن تمدن های دری ه سند

( یعنی هاراپا و موهمجو دارو ) .

بهر حال این منطقه و تمدن اعجاب انگیزچیزی حدود 4500 سال پیش بر اثر یك آتش سوزی عظیم ،

 آنقدر عظیم كه نمی توانسته كار حمله احتمالی قومی به این منطقه باشد این شهر را از بین برده است .

 این آتش سوزی می تواند آتش سوزیهای عظیم ناشی از گرم شدن زمین ، یك جنگ ویرانگر ، و یا

 صاعقه های بزرگی بوده كه توانسته شبانه و طی چند روز یك شهر را كاملا" تبدیل به خاكستر بنماید ...

شهر سوخته به علت رمزها و رازهای بسیار بهشت باستان شناسان معرفی شده و هر روز چیز

 تازه ای برای كشف شدن دارد...

 

شگفتیهای شهر سوخته

 

 

شگفتیهای شهر سوخته

شگفتیهای شهر سوخته-در روزگاران دور که بشر تازه یک‌جا نشین شده بود، شهری در سیستان پدید آمد که به گفته‌ی باستان‌شناسان به لحاظ بافت شهری، جمعیت، برنامه ریزی شهری و ... اولین شهر جهان بود.

شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با بیش ازپنج‌هزار سال قدمت، به‌عنوان بزرگ‌ترین استقرار شهرنشینی در نیمه‌ی شرقی فلات ایران، نمونه‌ای منحصر به ‌فرد و حکایت‌گر واقعی علم، صنعت و فرهنگ گذشته‌های دور این مرز و بوم می‌باشد.
برای مشاهده ادامه مطلب کلیک کنید:شهر سوخته و شگفتیهای شهر سوخته 

شگفتیهای شهر سوخته

 

 

شگفتیهای شهر سوخته

شگفتیهای شهر سوخته-در روزگاران دور که بشر تازه یک‌جا نشین شده بود، شهری در سیستان پدید آمد که به گفته‌ی باستان‌شناسان به لحاظ بافت شهری، جمعیت، برنامه ریزی شهری و ... اولین شهر جهان بود.

شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با بیش ازپنج‌هزار سال قدمت، به‌عنوان بزرگ‌ترین استقرار شهرنشینی در نیمه‌ی شرقی فلات ایران، نمونه‌ای منحصر به ‌فرد و حکایت‌گر واقعی علم، صنعت و فرهنگ گذشته‌های دور این مرز و بوم می‌باشد.

 

شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل - زاهدان واقع شده است. شهر سوخته در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم شهر سوخته در چهار دوره بین سال‌های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند.


اینک به برخی از این پیشرفت های شگفت انگیز اشاره می کنیم:


- نخستین چشم مصنوعی جهان در شهر سوخته

برای نخستین بار در شهر سوخته یك چشم مصنوعی متعلق به 4800 سال پیش كشف شد. این چشم مصنوعی متعلق به زنی 25 تا 30ساله بوده که در یکی از گور های شهر سوخته مدفون شده بوده است.جمجمه زن صاحب چشم مصنوعی شهر سوخته ،چشم مصنوعی روی جمجمه او دیده می‏شود.

 

 

شگفتیهای شهر سوخته

 

 

چشم مصنوعی یافت شده در چشم چپ او کار گذاشته شده و با وجود گذشت زمان نزدیک به 4500 سال از ساخته شدن آن هنوز سالم است.جنس این چشم مصنوعی یافت شده هنوز بطور کامل مشخص نشده است اما به نظر می رسد در ساخت آن از قیر طبیعی مخلوط به نوعی چربی جانوری استفاده شده است.

 

 

شگفتیهای شهر سوخته

 

 

در روی این چشم مصنوعی ریزترین مویرگ‌های داخل چشم توسط مفتول‌‌های طلایی به قطر كمتر از نیم میلی‌متری طراحی شده‌اند. مردمك این چشم در وسط طراحی شده و تعدادی خطوط موازی كه تقریباً یك لوزی را تشكیل می‌دهند در پیرامون مردمك دیده می‌شود.

 

سرپرست گروه باستان شناسی شهرسوخته سید منصور سید سجادی  :برای نخستین بار در شهر سوخته یک چشم مصنوعی پیدا شد . مطالعات اولیه نشان داده اند که چشم چپ زن تنومند مدفون در قبر شماره 6705 مصنوعی بودهاست .

همین مطالعات نشان می دهند که زیر طاق ابروی زن مذکور آثار آبسه دیده می شود. به علت طول زمان زیادی که بخش زیرین این چشم مصنوعی با پلک چشم در تماس بوده است آثار ارگانیکی پلک چشم نیز در روی آن مشهوداست .

 

جنس و ماده ای که چشم مذکور با آن ساخته شده است هنوز به دقت روشن نشده و تشخیص آن به آزمایشهای بعدی موکول شده است اما به نظر می رسد که چشم مزبور از جنس قیر طبیعی که با نوعی چربی جانوری مخلوط شده است ساخته شده است . در روی این چشم مصنوعی ریز ترین مویرگهای داخل کره چشم توسط مفتول های طلایی به قطر کمتر از نیم میلی متر طراحی شده اند مردمک چشم در وسط طراحی شده و جز از آن تعدادی خطوط موازی که  تقریباً یک لوزی را تشکیل می دهدند درپیرامون مردمک دیده می شود از دو سوراخ جانبی واقع در دو سوی این چشم مصنوعی جهت نگهداری و اتصال آن به حدقه چشم استفاده می شده است .

 

بررسی های انسان شناسانه نشانداده که به احتمال بسیار زیاد زن مزبور دارای سنی بین 25 تا 30 سال بوده و دو رگه (سیاه و سفید) بوده است . اشیاء پیدا شده در این قبر دو قسمتی عبارت بوده اند از ظرفهای سفالی ، مهرهای تزیینی ، یک کیسه جرمی و یک آینه مفرقی . قدمت این قبر و چشم مصنوعی به حدود 2800 سال بیش ازمیلاد و 4800 سال پیش از این می رسد . مطالعه جهت دستیابی به اطلاعات بیشتر در این مورد چشم و اسکلت ادامه دارد.

 

-جراحی مغز در شهر سوخته

یکی شگفت‌انگیزترین یافته‌‌های شهر سوخته، پیدایی نشانه‌های کهن‌ترین جراحی مغز درشهر سوخته است. جمجمه‌ای از دختر دوازده یا سیزده ساله که در 4800 سال پیش، پزشکان آن دیار برای درمان بیماری هیدروسفالی (جمع شدن مایع درجمجمه) بخشی از استخوان جمجمه او را برداشته و جراحی کردند که مدت‌ها بعد از این عمل زنده مانده است.

 

 

شگفتیهای شهر سوخته

 

 

اسكلت كامل پیدا شده از یك دختر 14 ساله كه مورد جراحی مغز قرار گرقته است...چهره این دختر توسط اندام شناسان باستان شناس در تصویر فوق باز سازی شده است.

 

 

شگفتیهای شهر سوخته

 

محل كشف اسكلتهای مورد جراحی قرار گرفته به همراه وسایل زینتی و چندکوزه

 

 

-خط کش 5 هزار ساله در شهر سوخته

در طی کاوش های انجام گرفته در شهر سوخته یک خط کش ساخته شده از چوب آبنوس کشف شد. دکتر سید منصور سید سجادی، سرپرست هیات باستان‏شناسی شهر سوخته درباره خط کش کشف شده گفت: این خط کش به طول 10 سانتیمتر با دقت نیم میلیمتری و از جنس چوب آبنوس است. کشف خط کش در شهر سوخته زابل نشانگر این است که ساکنان این شهر باستانی دارای پیشرفت های زیادی در زمینه علم ریاضیات بوده اند.

 

 

-قدیمی ترین تخته نرد جهان در شهر سوخته

از گور باستانی موسوم به شماره 761 کهن ترین تخته نرد جهان به همراه 60مهره ی آن در شهر سوخته پیدا شد. این تخته نرد بسیار قدیمی تر از تخته نردی است که در گورستان سلطنتی «اور» در بین النهرین پیدا شده بود.

 

 

شگفتیهای شهر سوخته

 

تاس های بازی كشف شده به همراه تخته نرد در شهر سوخته

 

این تخته نرد از چوب آبنوس و به شکل مستطیل است. روی این تخته نرد، ماری که ۲۰ بار به دور خود حلقه زده و دمش را در دهان گرفته، نقش بسته است. این تخته نرد ۲۰ خانه بازی و ۶۰ مهره دارد. مهره ها که در یک ظرف سفالی در کنار تخت نرد قرار داشتند از سنگ های رایج در شهر سوخته یعنی از لاجورد، عقیق و فیروزه است.

 

-نخستین انیمیشن جهان در شهر سوخته

باستان شناسان هنگام کاوش در شهر سوخته ، در گوری 5 هزار ساله جامی را پیدا کردند که نقش یک بز همراه با یک درخت روی آن دیده می شود. آن ها پس از بررسی این شی دریافتند نقش موجود بر آن برخلاف دیگر آثار به دست آمده از محوطه‌های تاریخی شهر سوخته، تکراری هدفمند دارد، به گونه‌ای که حرکت بز به سوی درخت را نشان می دهد. هنرمندی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته‌ است در 5 حرکت، بزی را طراحی كند كه به سمت درخت حركتو از برگ آن تغذیه می کند.

 

 

شگفتیهای شهر سوخته

 

 

باستان‌شناسان با نزدیک كردن این تصاویر به یكدیگر موفق شدند نمونه‌ای ازیك تصویر متحرك را در قالب یك فیلم 20 ثانیه‌ای به دست آورند.

سرپرست تیم كاوش در شهر سوخته درباره كشف اخیر خود گفت: «حركت بز به سوی درخت و تغذیه او از برگ درختان در 5 حركت مصور شده است. در این تصاویر نه تنها بز به سمت درخت حركت می‌كند، بلكه جهش وی و پریدن بز روی برگ درختان كاملا دیده می‌شود.»

 

 

شگفتیهای شهر سوخته

 

 

به گفته این باستان‌شناس، بز از جمله حیواناتی است كه در رسیدن به ارتفاعات تبحر داشته و می‌تواند با یك حركت جهشی به سمت بالا حركت كند. هنرمندن قاش شهر سوخته‌ای، با دقت و زبردستی موفق به تصویر كردن جهش این بزشده است.

 

از این جام برای نوشیدن استفاده می‌شده است. ارتفاع این جام 10 سانتی‌متر است و روی یك پایه استوار شده است «سجادی» درباره منحصر به فرد بودن این تصاویر در دنیای باستانی گفت: «تاكنون در دوره‌های پیش از تاریخی چنین تصاویری دیده نشده و ما برای اولین بار به این تصویر در شهر سوخته برخورد كرده‌ایم. در بسیاری از ظروف، اشكالی را می‌بینیم كه تنها تكرار شده‌اند، اما حركتی در آنها دیده نمی‌شود. تحقیقات ما نشان داده  است كه این نقش، قدیمی‌ترین ایده مردمان باستان برای ارایه «تصویر متحرك» و به تعبیر امروزی «انیمیشن» است.»

 

از دیگر اشیای مهم از میان هزاران شی یافت شده، می‌توان از سفال با امضای سفال‌گر بر روی آن، چکش، سوزن، شهرک‌های مسکونی و ساختمان‌های همه‌گانی هم‌چون آپارتمان، بذر خربزه، حبوبات، ماهی خشک کرده، برنج، زیره، کوره‌های سفالگری، کوره‌های ذوب فلزات، دکمه، تبر، بندکفش، قلاب، شانه سر، طناب، سبد، گل مو، قاب‌های چوبی، کفش، کمربند و ... نام برد.

 

 

-جواهرسازی شهر سوخته

 

شگفتیهای شهر سوخته

شهر سوخته

 

 

-گورستان شهر سوخته


شگفتیهای شهر سوخته

شهر سوخته

 

 

شگفتیهای شهر سوخته

شهر سوخته

منبع:تلخیص ازmehremihan

نوع مطلب : مطالب تاریخی، مطالب توریسم و جهانگردی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 9 اردیبهشت 1394
فائزه وفایی
پنجشنبه 23 خرداد 1398 10:36 ب.ظ

Hi, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 05:23 ب.ظ
オメガ時計コピー、シャネル時計コピー、パネライコピー時計、ルイヴィトンコピー、シャネルコピー、エルメスコピーなど
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 05:21 ب.ظ
2018年エルメス ブランド コピー 財布
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 04:21 ب.ظ
スーパーコピー 通販_コピーブランド 優良店!
شنبه 31 فروردین 1398 03:48 ق.ظ
Very soon this website will be famous among all blogging visitors, due to it's good posts
سه شنبه 7 اسفند 1397 01:37 ب.ظ
It's difficult to find educated people on this subject, but you sound
like you know what you're talking about! Thanks
یکشنبه 14 بهمن 1397 04:38 ب.ظ
Ѕurvival knives are a kеy tool forr your Bushcraft kіt.
سه شنبه 6 شهریور 1397 10:43 ب.ظ
Veryy ɡreat post. I simply stumbled սpon yоur blog аnd wihed to mention tһɑt I've truyly loved browsing yiur blog
posts. Ιn any сase I will be subscribimg tⲟ your feed and I hope yoou wrіtе nce more ѕoon!
جمعه 15 تیر 1397 07:24 ق.ظ
No matter if somne ⲟne searches for hіs required
thing, therefore he/she desires t᧐ be available tһat in dеtail, ѕߋ that tһing is maintained oνer here.
سه شنبه 29 خرداد 1397 11:39 ق.ظ
I’m not thаt much ᧐f a internet reader tⲟ bee honest but yor
sites reaally nice, keerp іt up! I'll go ahead ɑnd
bookmark your site tο сome back ⅼater οn. Aⅼl the best
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 09:48 ب.ظ
Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person's web site link onn your page at proper place and other person will also do same for you.
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 06:40 ق.ظ
I always uded to read post in news paqpers but now as I
am a user of web thus fom now I am using net for articles or reviews, thanks
to web.
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 12:40 ق.ظ
What's upp friends, how is everything, and what
yoou want to say on the topic of tuis paragraph, in my
view its genuinely awesome designed for me.
چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 11:54 ب.ظ
Hello just wanted to give you a quick heads up annd let
yoou know a few of the images aren't loading properly. I'm not sure why buut I think its a linking
issue. I've tried it in two different internet browsers aand both show the same results.
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 03:51 ب.ظ
Yes! Finally something about chocolate.
شنبه 1 اردیبهشت 1397 02:52 ق.ظ
I know ths iif off topic but I'm looking ino starting my
own blog and waas wondeting wat aall iss needed to get set up?
I'massuming having a bog likee yolurs woupd cst a pretty penny?
I'm nnot very web savvfy sso I'm noot 100% positive.
Anyy recommendations or adice woulld be greatly appreciated.

Many thanks
شنبه 18 فروردین 1397 08:15 ق.ظ

You actually said this perfectly!
cialis australian price cialis taglich buy generic cialis cialis prezzo al pubblico only now cialis for sale in us free generic cialis tesco price cialis precios de cialis generico cialis authentique suisse cialis 20 mg effectiveness
شنبه 4 فروردین 1397 07:38 ق.ظ

Awesome data. Many thanks!
cialis kaufen wo cialis rezeptfrei cialis for daily use cialis patent expiration cialis 10mg prix pharmaci cialis generic price cialis wal mart pharmacy deutschland cialis online how much does a cialis cost venta de cialis canada
دوشنبه 28 اسفند 1396 01:22 ب.ظ

Helpful data. Many thanks!
cialis 5 mg schweiz generic cialis 20mg uk cialis para que sirve bulk cialis cialis 5 mg cialis pills in singapore cialis daily dose generic cialis sale online tesco price cialis cialis online nederland
جمعه 17 آذر 1396 08:39 ق.ظ
What's up to every , for the reason that I am truly keen of reading this blog's post to be updated
regularly. It consists of nice stuff.
جمعه 17 شهریور 1396 07:16 ق.ظ
I've read a few excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.

I surprise how so much effort you place to create the sort of wonderful informative web site.
جمعه 13 مرداد 1396 12:32 ب.ظ
Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and
you are just too excellent. I actually like what you've acquired here,
certainly like what you are stating and the way in which you say it.
You make it entertaining and you still care for to keep it smart.
I can't wait to read far more from you. This is actually
a great web site.
چهارشنبه 3 خرداد 1396 07:11 ب.ظ
Hi, constantly i used to check blog posts here early in the dawn, because i enjoy to learn more and more.
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 11:03 ب.ظ
An impressive share! I have just forwarded this onto
a friend who had been conducting a little research on this.
And he actually ordered me lunch due to the fact that
I stumbled upon it for him... lol. So let me reword this....

Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about
this subject here on your website.
شنبه 23 اردیبهشت 1396 06:38 ق.ظ
Your style is so unique compared to other people I've
read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity,
Guess I'll just book mark this web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر