تبلیغات
انجمن جهانگردی دانشگاه گنجنامه همدان - 10 روستای جذاب و ناشناخته ایران
 
انجمن جهانگردی دانشگاه گنجنامه همدان
درباره وبلاگ


وبلاگ انجمن جهانگردی با هدف در اختیار قرار دادن موضوعات مفید در این باره از امروز شروع به فعالیت کرده و نیازمند همراهی شما دوستان عزیز میباشد...!

مدیر وبلاگ : فائزه وفایی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

10 روستای جذاب و ناشناخته ایران را بشناسید! (+عکس)

10 روستای جذاب و ناشناخته ایران را بشناسید! (+عکس)

10 روستای جذاب و ناشناخته ایران را بشناسید! (+عکس)


چرا وقتی از نعمت زنده بودن برخوردارید و خبر دارید این همه زیبایی در جایی از کشور، انتظارتان را می‌کشد، در خانه نشسته‌اید و ترجیح می‌دهید...


10 روستای جذاب و ناشناخته ایران را بشناسید! (+عکس)


10روستای جذاب و ناشناخته ایران را که یک فرصت گردشگری بکر محسوب می‌شوند را در این گزارش بخوانید.

کرمانشاه ـ هجیج
کفش‌هایتان لنگه به لنگه نمی‌شود
آنجا اگر کمی سر کیسه را شکل کنید و یک جفت گیوه مرغوب هجیجی بخرید، کفش‌هایتان دیگر هرگز لنگه‌ به لنگه نمی‌شوند چون گیوه لنگه راست و چپ ندارد و یکی از اصلی‌ترین مکان‌های تولیدش، روستای هجیج از توابع بخش نوسود شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است.
هجیج ـ که برخی آن را با «ح جیمی» می‌نویسند و می‌گویند به معنای دره سرسبز و عمیق است ـ روستایی است که همه خانه‌هایشان از سنگ هستند و حتی یک آجر در آنها به کار نرفته است.

10 روستای جذاب و ناشناخته ایران را بشناسید! (+عکس)


در یکی از وب‌نوشته‌ها درباره هجیج، قصه‌ای هست که می‌گوید، پانصد سال پیش در هجیج، آسمان خسیس شد و خشکسالی بیداد کرد. اهالی روستا سراغ مردی متدین که نسبش به امام موسی کاظم(ع) می‌رسید، رفتند تا برای باریدن باران، دعا کند. مرد دعا کرد و چشمه‌ای پر آب، دل خاک را شکافت و مرد از همان وقت، صاحب احترامی ویژه میان مردم شد و حتی پس از مرگش، بقعه‌ای به یادش ساختند به نام «بقعه سیدعبدالله» یا «بقعه کوسه هجیج».
کسی نمی‌داند این ماجرا درباره روستای هجیج و بقعه سیدعبدالله در کنار رودخانه سیروان، راست است یا تنها قصه‌ای ساده است برای سنگین شدن پلک‌های بچه‌های هجیجی، وقت خواب. مهم این است که اهالی هجیج، اهل تسنن هستند، اما به امامزاده‌شان احترام می‌گذارند واین بقعه از پنج قرن پیش تاکنون سرپا بوده است و زیارتگاه دوستدارانش.

10 روستای جذاب و ناشناخته ایران را بشناسید! (+عکس)


چند کار واجب است که به محض رسیدن به هجیج باید انجام دهید، نخست این که دست‌کم یک جفت گیوه مرغوب بخرید، چون پیشه بیشتر هجیجی‌ها، دوختن همین گیوه‌های فوق‌العاده است، دوم به چراگاه‌های خوش‌منظره «پیاز دول میشا» و «گاول» و‌ آبشار بل در نزدیکی روستا که آب معدنی شفابخش دارد، سری بزنید و سوم اگر فرصت کردید از یکی از قدیم‌های ده بپرسید چرا هجیجی‌ها قاب‌های در و پنجره همه خانه‌های روستا را آبی آسمانی می‌کنند؟

گیلان ـ قلعه رودخان
افسون می‌شوید
حتی از دیدن عکس‌ روستای قلعه رودخان از توابع بخش مرکزی شهرستان فومن در استان گیلان هم لذت می‌برید و دلتان تازه می‌شود تا چه رسد به این‌که آنجا باشید و در هوای خنک و مطبوعش نفس عمیق بکشید و صدای هوش گیاهان به گوشتان برسد و بوی سبزه مرطوب جنگل را حس کنید و به آواز پرندگان گوش کنید که در اعماق آن سبزی یکدست می‌خوانند.

10 روستای جذاب و ناشناخته ایران را بشناسید! (+عکس)


طوری نمی‌شود، هیچ‌کس نمی‌فهمد، فقط چند لحظه موتور خیالپردازی‌تان را روشن کنید و خودتان را به ما بسپرید تا پیشنهادمان را برای شما توصیف کنیم. آماده‌اید؟
امروز صبح شما از طرف فومن راه افتاده‌اید و از روستای حیدرکلات گذشته‌اید، در پارک جنگلی قلعه‌رودخان هستید و از روی پل چوبی رودخانه رد شده‌اید و آن ترس عمیق و خواستنی از جریان تند آب خنک رودخانه زیر پایتان را تجربه کرده‌اید.

10 روستای جذاب و ناشناخته ایران را بشناسید! (+عکس)


از همین جا، همین سنگفرش زیر پایتان، دالان بهشت آغاز می‌شود؛ دالانی سبز که سرشاخه‌های درهم‌پیچیده درختان، آن را برای شما آذین بسته‌اند. بگذارید آن سبز دلاویز چشم‌هایتان را بنوازد، بگذارید ریه‌هایتان از نفس گیاهان انباشه شود و قدم تند کنید تا به پله‌های قلعه رودخان، باشکوه‌ترین دژ نظامی استان گیلان، برسید. پله‌ها زیادند و شاید هم به همین دلیل به آن قلعه هزار پله گفته‌اند، اما مطمئن باشید طبیعت اطراف و قلعه عظیم و خزه‌بسته بالای تپه، چنان افسونتان می‌کند که مثل مسخ‌شده‌ها، پله‌ها را با سرعت بالا می‌روید و خستگی را از یاد می‌برید.
خب، حالا خیالپردازی را تمام کنید و تنها به یک پرسش ما پاسخ دهید؛ چرا وقتی از نعمت زنده بودن برخوردارید و خبر دارید این همه زیبایی در جایی از کشور، انتظارتان را می‌کشد، در خانه نشسته‌اید و ترجیح می‌دهید در رویا سیر کنید؟ مگر تا قلعه رودخان چقدر راه است؟!

آذربایجان غربی ـ سهولان
به کبوترها احترام بگذارید
حتی اگر هیچ‌یک از آن قلعه‌ها و مساجد قدیمی، دور و بر روستای سهولان، از توابع بخش مرکزی شهرستان مهاباد در آذربایجان غربی نبود، حتی اگر آن چشمه‌های خروشان و باغ‌های میوه پربار، روستا را احاطه نکرده بودند، وسوسه سوار شدن بر قایقی پارویی و گردش در دالان‌های تو در توی غار معروف این روستا، حتما می‌توانست هر گردشگری را به آنجا بکشاند؛ وسوسه دیدن قندیل‌هایی که گاهی خوشه انگور شده‌اند، گاه پروانه، گاهی پای فیل، گاهی توت فرهنگی، گاه عروس دریایی و ... .

10 روستای جذاب و ناشناخته ایران را بشناسید! (+عکس)کردها می‌گویند سهولان به زبان آنها به معنای یخبندان است که احتمالا دلیل گذاشتن این نام بر روستای چهارصد ساله سهولان، آب و هوای سرد آن است که اگر شما این پیشنهاد را بپذیرید و به آنجا بروید، به خوبی تجربه‌اش می‌کنید.
وقتی مسافر دنیای اسرارآمیز غار سهولان شدید، چه در دالان‌های تو در توی بخش خشک آن پرسه می‌زدید، چه سوار قایق در حوضچه‌هایش شدید، به یاد داشته باشید به کبوترها و آرامششان احترام بگذارید، چون آنها ساکنان اصلی سهولان به شمار می‌روند و در نقاط گوناگونش لانه ساخته‌اند، به همین خاطر هم اهالی به این غار «کوته‌کوتر» یا «لانه کبوتر» گفته‌اند!
برای سفر به روستای سهولان، باید آنقدر در جاده بوکان مهاباد برانید تا به فرعی برسید که به روستای عیسی کندی می‌رسد و همین جاده را اگر ادامه دهید، سهولان در انتظار شماست.

تهران ـ کر کبود
همخوانی موزون آب و سنگ
برخی از پدربزرگ‌های آنها می‌گویند که از پدربزرگ‌هایشان شنیده‌اند و پدربزرگ‌هایشان از پدربزرگ‌هایشان نقل کرده‌اند و پدربزرگ بزرگ‌های آن پدربزرگ‌ها تعریف کرده‌اند که ... به هر حال مهم نیست دقیقا چه کسی گفته است، مهم این است که برخی بر این باورند که شاید نام روستای کر کبود از نام دو اسب که «کهر» و «کبود» صدایشان می‌کرده‌اند، گرفته شده است.
هر کس در دیدار از کر کبود از توابع بخش طالقان ساوجبلاغ در استان تهران درباره این‌که مهمترین جاذبه گردشگری روستا کدام است، نظری دارد، اما از نظر ما، زیباترین اجزای روستا، معماری سنتی خانه‌های آن، درخت‌های تنومند کهنسالش با سایه‌های پربرکت و کوچه‌های خاکی و شیبداری است که دیوانه‌وار پیچ و تاب می‌خورند، پله می‌شوند، حیاط می‌شوند، یا به دل کوه می‌زنند و به آبشار کر در هفتصد متری شمال شرقی روستا یا یخچال‌های طبیعی آن در شمالش می‌رسند.

10 روستای جذاب و ناشناخته ایران را بشناسید! (+عکس)


آبشار کر سی تا پنجاه متر ارتفاع دارد و صدای ریزش آبش آنقدر بلند است که با نیم ساعت گوش کردن به آن تا پایان روز در خواب و بیداری زمزمه‌اش در گوش‌هایتان تکرار می‌شود.
روستای کر کبود که به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه، آب و هوایی دلپذیر دارد، از مسیر اتوبان کرج ـ قزوین و از راه شهرستان طالقان قابل دسترسی است. فراموش نکنید شما به روستایی دعوت شده‌اید که حدود 1100 سال قدمت دارد با دو امامزاده به نام‌های امامزاده زید ابراهیم و امامزاده شاه محمد حنفیه و البته آرامگاه ملا یغمایی کر کبودی هم در قبرستان تاریخی روستا واقع شده است.
امامزاده زید ابراهیم در مرکز روستاست و نسبش بنا به گفته‌های اهالی، به امام موسی کاظم(ع) می‌رسد، اما آرامگاه امامزاده شاه محمد حنفیه در ارتفاعات شمال شرقی روستا معروف به کوه عقیق قرار دارد، علاوه بر همه اینها، روستا حمامی تاریخی هم دارد که متعلق به دوره قاجار است.

چهارمحال و بختیاری ـ آتشگاه
خانه آبشارها
ممکن است از ما بپرسید چرا از استان چهارمحال و بختیاری که سرزمین لاله‌های واژگون است، روستای آتشگاه از توابع بخش مرکزی لردگان در استان چهارمحال و بختیاری را انتخاب کرده‌ایم که کمتر لاله وحشی دارد که به شما پاسخ می‌دهیم، اولا لاله‌ها معمولا در اردیبهشت باز می‌شوند و در فروردین هنوز باز نشده‌اند و ثانیا شک نکنید طبیعت آتشگاه هم آنقدر بکر و دست‌نخورده است که از سفر به آن پشیمان نمی‌شوید.
قدمت این روستا به دوره قاجار برمی‌گردد؛ همان زمانی که عشایر بختیاری آن را به عنوان یکی از ییلاق‌های خود پسندیدند و چادرهایشان را در مجاورت آبشارهای زیبای آن که در مساحتی سه کیلومتری گسترده شده‌اند، برپا کردند.

10 روستای جذاب و ناشناخته ایران را بشناسید! (+عکس)


طبیعت در تبدیل آتشگاه به یکی از جذاب‌ترین مکان‌های گردشگری چهارمحال و بختیاری نقش اساسی داشته است. درختان کهنسال بلوط و گردو و بنه در سراسر دره تنگی که روستا در آن واقع شده، کوه‌های شورم جلا و دریک در جنوب و شمال روستا و حتی جنس آهکی آنها که سبب به وجود آوردن غارها و آبشارهای متعدد در منطقه شده، همگی از جاذبه‌های بی‌نظیر این منطقه به شمار می‌روند.
اگر خواستید از آتشگاه سوغاتی بخرید، از اهالی سراغ گیاهان معطر و دارویی یا شیر و پنیر و ماست و دوغ محلی یا گلیم‌های ساده و بادوامشان را بگیرید. برای سفر به این روستا، باید به شهرستان لردگان بروید و از آنجا دو جاده هست که شما را به آتشگاه می‌رساند، اولی که طولانی‌تر است جاده‌ای است که از روستاهای منجر موثی و کیهان و چله‌گاه و کلار و چمن‌بید و دره نامدار و قلعه سوخته و باغ کاج و ده کهنه می‌گذرد و جاده دوم که کوتاه‌تر است، از لردگان و میلاس و سردشت و آبزا و دلی رد می‌شود و به آتشگاه می‌رسد.

خراسان شمالی ـ درکش
داروخانه سرسبز
چند بار نام روستای درکش از توابع بخش مرکزی شهرستان مانه و سملقان به گوشتان خورده است؟ آیا دوست دارید مهمان کردهای کرمانجی در خراسان شمالی شوید؟ تا حالا پیش آمده به آوازهای محزون آنان، وقتی با دو تار همراه می‌شود، گوش دهید؟ تا به حال دوتارنوازی کرمانجی‌ها را دیده‌اید؟ از مهمان‌نوازی‌ و غیرتمندی‌شان شنیده‌اید؟ وصف رسوم و سنت‌هایشان در عزا و جشن و ... چطور؟ اگر راجع به همه اینها کنجکاوید، به روستای درکش بروید که مردمش بیشتر کردهای کرمانجی‌اند.
درکش روستای خوش آب و هوا و کوهستانی است که چشمه‌های فراوانی در اطرافش جریان دارند و یافته‌های باستان‌شناسی در حوالی برج تاریخی سبزعلی‌خان قراچورلو و تپه‌های اطرافش، نشان می‌دهند این روستا عمری دویست ساله دارد.
از زیباترین جاذبه‌های طبیعی روستای درکش، می‌توان به مراتع وسیع و سبز اطراف روستا، حواشی رودخانه زومار و دره کنداب در جنوب آن اشاره کرد، اما آنچه دوستداران طبیعت را به درکش می‌کشاند، جنگل زیبا و انبوه بلوط در نزدیکی آن است که تنها جنگل بلوط شرق کشور به شمار می‌رود.
یک نکته دیگر هم درباره درکش هست که بد نیست آن را بدانید. این روستا بنا بر نظر گیاه‌شناسان، گنجینه‌ای کم‌نظیر از گیاهان دارویی است، به گونه‌ای که چند سال پیش، یکی از این کارشناسان گفته بود، 380 گونه گیاه دارویی در روستای درکش شناسایی شده است که 79 گونه از آنها بسیار ارزشمند هستند.
او برای نمونه از بابونه بجنورد به عنوان گیاهی منحصر به فرد در درمان بیماری‌های گوارشی نام برده بود که در حوالی این روستا می‌روید. برای سفر به درکش از بجنورد به سمت آشخانه حرکت کنید و همین که روستای کلاته زمان صوفی را پشت سر گذاشتید، نرسیده به جوزک، جاده‌ای فرعی شما را به روستا می‌رساند.

سیستان و بلوچستان ـ تیس
از خانه جن‌ها تا خلوت با دریا
آنجا روی یکی از آن صخره‌های آهکی بلند که هنوز از پسمانده آفتاب ظهر گرمند، گوشه‌ای دنج و خلوت پیدا می‌کنی و می‌نشینی و خورشید را نگاه می‌کنی که سرخ و لرزان و بی هیچ تقلایی در دریا غرق می‌شود و به صدای موج‌هایی گوش می‌کنی که آرام و منظم بر تن صخره‌ها می‌کوبند و اگر حوصله داشتی به بلوچ‌های سپیدپوشی که با دست پر از دریا برمی‌گردند، «خداقوت» می‌گویی، اما همه این توصیف‌ها حتی گوشه‌ای از زیبایی‌های روستای ساحلی تیس، از توابع بخش مرکزی شهرستان چابهار در سیستان‌وبلوچستان نمی‌شوند و حتما پیشینیان ما هم این را فهمیده‌اند که از 2500 سال پیش در تیس ساکن شده‌اند و به آن گاهی بندر تیزیا گفته‌اند و گاهی تیز و گاهی تسی.

10 روستای جذاب و ناشناخته ایران را بشناسید! (+عکس)


تیس، سه قلعه باستانی مهم دارد؛ اولی قلعه تیس است که سبک معماری‌اش نشان می‌دهد، به دوره سلجوقی تعلق دارد، دومین قلعه، «پیروز گت» نام دارد که به غیر کوهنوردها پیشنهاد نمی‌کنیم از داخلش بازدید کنند، چون راه ورود به آن سخت و خطرناک است، قلعه سوم، «بلوچ گت» است که بالای کوه قرار گرفته و دو مقبره هرمی کوچک هم در آن ساخته شده است.
انتخاب سفر به تیس ـ که از طرف نیک‌شهر و جاده چابهار ـ کنارک جاده‌ای آسفالته دارد ـ با خودتان است، اما فقط این هشدار را بشنوید که اگر به تیس نروید، نه مقابر جنانی گچ را (که به باور اهالی، محل سکونت جن‌ها بوده) می‌بینید، نه پیل‌بند را، نه سدهای تیس را، نه غارهای بان مسیتی و نقاشی‌های عجیب و غریب داخلشان را، نه چاه باستانی تیس کوپان را و نه حتی گورهای مرموز تپه نهادی را. حالا تصمیمتان چیست؟ چمدان ها را می‌بندید یا نه؟

فارس ـ سرمشهد
یک مرد با دو شیر مرده
آنجا شما شاهدان جنگی تقریبا تمام شده‌اید؛ پیکاری میان بهرام دوم، پنجمین پادشاه ساسانی با شیری شرزه. بهرام خنجرش را در سینه شیر فرو کرده و شیری دیگر هم پیشتر به دست او کشته شده و بر خاک افتاده است. پشت سر شهریان چند تن از اعضای خانواده‌‌اش در کنار کرتیر (موبد موبدان) ایستاده‌اند که ظاهرا بهرام در دفاع از آنها با شیرها جنگیده است. درست بالای سر بهرام و خانواده‌اش هم کتیبه‌ای نصب شده که یکی از چهار کتیبه موبد موبدان آن زمان و بزرگترین کتیبه عهد ساسانی روستای سرمشهد، از توابع بخش جره و بالده‌ شهرستان کازرون در استان فارس که جاده‌های رسیدن به آن چه از طرف برازجان و چه از طرف کازرون، آسفالته و مناسب است.

متون قدیمی نشان می‌دهد روزگاری این منطقه مورد توجه پادشاهان هخامنشی و ساسانی بوده است و در آن بناهای گوناگونی ساخته‌اند که بقایای آنها هنوز در اطراف سرمشهد دیده می‌شود و از آن جمله می‌توان به تپه باستانی تل نقاره‌‌خانه،‌ آتشکده، تل خاموش، قنات سرمشهد، تل خندق و کاروانسرای کوشک اشاره کرد. در شش کیلومتری شمال شرقی روستا هم‌، باستان‌شناسان شهری کهن به نام «قندجان» را از دل خاک بیرون آورده‌اند که از دیدن آن پشیمان نخواهید شد.

کردستان ـ پالنگان
پله پله تا بهشت
واقعا عجیب نیست که هنوز هم وقتی می‌پرسی: «کدام روستای ایران معماری پلکانی دارد؟» همه بلافاصله می‌گویند: «ماسوله»!. فکر می‌کنید چند نفر در پاسخ به این پرسش، از روستای پالنگان از توابع بخش مرکزی شهرستان کامیاران استان کردستان، یادی می‌کنند؟ فکر می‌کنید چند نفر می‌دانند این روستا گوشه‌ای از بهشت است؟ چند نفر خبر دارند در ده کیلومتری شمال غرب این روستا در رشته کوه‌های «گواز»، چشمه‌های داغ آب معدنی شفابخشی از دل کوه، بیرون می‌جوشند که از فراوانی ترکیبات گوگردی و آ‌هنی، شیری‌رنگ شده‌اند؟ چند نفر وصف قلعه عظیم و اسرارآمیز این روستا را شنیده‌اند؟ خیلی کم! خیلی خیلی کم! و به همین دلیل است که برخی ترجیح می‌دهند امسال هم راهی ماسوله شوند و بیشتر وقت تعطیلاتشان را در ترافیک جاده روستا بگذرانند و در انبوه جمعیت، فرصت خلوت کردن با طبیعت را از دست بدهند تا ما روزنامه‌نگارها در پایان تعطیلات با تأسف گزارش کنیم: «ماسوله گنجایش این همه گردشگر ورودی را ندارد! به بقیه ایران هم سری بزنید!».

10 روستای جذاب و ناشناخته ایران را بشناسید! (+عکس)


اما شما که این مطلب را خوانده‌اید امسال پالنگان را انتخاب کنید، چون پالنگان، خلوت، خوش آب و هوا، پر از چشمه‌ها و رودهای خروشان و طبیعتی دست نخورده است با کردهای مهربانی که به اورامی سخن می‌گویند و وقتی دلتنگ می‌شوند با صدایی محزون سیاه چمانه می‌خوانند یا چپله یا گریان، اما اگر شاد باشند آن وقت باید ببینید با دو دستمال رنگی و یک دهل، چگونه هنرنمایی می‌کنند. وقت رفتن فراموش نکنید از پالنگانی‌های شریف، کشک و گیوه بخرید به رسم سوغات و اگر تعارفتان کردند به خوردن ولوشه یا غازینه یا شلمین، رد نکنید چون غذاهای کردی واقعا لذیذند!
پالنگان از راه شهرهای کامیاران و پاوه و سروآباد و سنندج قابل دسترسی است. پس بهانه نگیرید که چون دقیقا نمی‌دانید کجاست آن را برای سفر انتخاب نمی‌کنید.

کرمان ـ سیرچ
اینجا با کویر کنار نمی‌آید
همین ابتدا باید اعتراف کنیم ما هم پیشتر مثل خیلی از خوانندگان این مطلب، خیال می‌کردیم کرمان استانی گرم و خشک و بی آب و علف است، اما شما هم باید مثل ما روستاهای طرز، لاله‌زار، میمند، هرزا و ... را ببینید تا باور کنید کرمان یک بهشت کوچک و دوست‌داشتنی است که کمتر کسی از همه جاذبه‌هایش خبر دارد.
سخت است از بین روستاهای دیدنی کرمان، یکی را انتخاب کنیم، اما وقتی پای اجبار به میان می‌آید، ما به هزار و یک دلیل، روستای سیرچ از توابع بخش شهداد را برای معرفی می‌پسندیم. می‌پرسید کدام دلایل؟ اول این‌که سیرچ، زادگاه هوشنگ مرادی کرمانی، خالق «قصه‌های مجید» است، دوم آن‌که روستای ما، سروی تاریخی دارد که سیرچی‌ها می‌گویند دوهزار سال از خدا عمر گرفته است. سوم روستای پیشنهادی ما در مجاورت کویر واقع شده، اما در آن پیست اسکی زمستانی ساخته‌اند چون آب و هوایش با خلق و خوی کویر هیچ همخوانی ندارد و خنک و کوهستانی است که همین تضاد موجب شگفتی‌تان خواهد شد. چهارم این‌که در نزدیکی سیرچ، رودخانه‌ای باصفا و کوهی بلند و مناسب برای کوهنوردی وجود دارد. پنجم آن ‌که سیرچ چشمه‌های آب گرمی دارد که کرمانی‌ها، آنها را برای آب‌درمانی مناسب‌سازی کرده‌اند تا از گردشگران استقبالی درخور داشته باشند. و ششم با سفر به سیرچ می‌توانید کره و روغن نباتی مرغوب، خشکبار، قالیچه‌های کوچک و حصیربافته‌های تزئینی سوغاتی بخرید و ... .
ما شش دلیل از هزار و یک دلیل سفر به سیرچ را گفتیم، حالا نوبت شماست که از طریق جاده‌های آسفالته شهرهای کرمان یا شهداد، راهی سیرچ شوید تا شاید 995 دلیل دیگر را هم پیدا کردید.
نوع مطلب : روستاهای ایران، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 29 فروردین 1394
فائزه وفایی
جمعه 25 مرداد 1398 05:34 ق.ظ
Quick search and obtain the modern results Look for a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and
indulgent recreation. In search of escort girls? Discrete apartments?
Produce a quick search by region of Israel.
شنبه 12 مرداد 1398 02:15 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino.
He could be handsome. Brown hair slicked back, glasses
for his face, hazel eyes and the most wonderful lips I've
seen. They're nice, with incredible arms including a chest that is unique on this sweater.
We're standing before of one another talking about our everyday life, what we really wish
for for the future, what we're in search of on another person. He starts saying that she has been rejected a great deal of times.‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I only say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I would not know. Everything happens for good reason right.
But tell me, would you reject me, do you Ana?' He
said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you today?' he explained as I am nearer to him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, function it.' I reply.

‘I prefer the method that you think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my heel bone in their leg, massaging it slowly. ‘What can you enjoy in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone that knows what you want. A person who won't say yes just because I said yes. Someone who's unafraid of trying new things,' he says. ‘I'm never afraid when you try something mroe challenging, especially in terms of making new stuff in the bed room ', I intimate ‘And I like women that are direct, who cut in the chase, like you merely did. To become
honest, that is a huge turn on.
جمعه 11 مرداد 1398 11:01 ب.ظ
Thank you for some other fantastic post. Where else could anyone get that kind
of information in such a perfect means of writing?
I have a presentation next week, and I'm on the look for such info.
چهارشنبه 9 مرداد 1398 07:20 ق.ظ
The ads are governed by all the binding laws with the State of Israel.
دوشنبه 31 تیر 1398 09:31 ب.ظ
Spot on with this write-up, I honestly believe this web site needs much more attention. I'll
probably be back again to see more, thanks for the information!
یکشنبه 30 تیر 1398 04:37 ق.ظ
cheers considerably this fabulous website will be conventional along with casual
شنبه 29 تیر 1398 05:10 ب.ظ
thanks a lot a great deal this excellent website will be conventional and also casual
شنبه 29 تیر 1398 09:01 ق.ظ
Thanks for the good writeup. It if truth be told was once a entertainment account
it. Glance complicated to more delivered agreeable from you!
By the way, how could we be in contact?
پنجشنبه 27 تیر 1398 10:23 ب.ظ
Sexy2call Quick search and have the most recent results Get a massage escort girl, discrete apartment or any
perfect and indulgent recreation. Seeking escort girls?
Discrete apartments? Make a quick search by region
سه شنبه 25 تیر 1398 05:29 ب.ظ
Index Search Villas and lofts rented, search by region, find in a
few minutes a villa to book by city, a variety of
rooms lofts and villas. Be afraid of the photographs and data that the site has to offer you.
The site is a center for every body the ads inside field, bachelorette
party? Play with a pal who leaves Israel? Whatever the rationale it's important
to rent a villa for the next event or just a team recreation well suited for any age.
The website is also the biggest market of rooms with the hour,
which is already another subject, for lovers who are trying to
find a luxurious room equipped for discreet entertainment that has a spouse or lover.
Regardless of you are looking for, the 0LOFT website will
make a find you to find rentals for loft villas and rooms
throughout Israel, North South and Gush Dan.
چهارشنبه 19 تیر 1398 03:26 ق.ظ
whoah this weblog is wonderful i love studying your posts.
Stay up the great work! You recognize, lots of individuals are looking around for this information,
you can aid them greatly.
سه شنبه 18 تیر 1398 02:27 ب.ظ
خدمة سامسونج نعتبر خبرة فى سامسونج الاوائل
فى مصر و افضل خدمة تبحث عنها عندما
یقابلك مشكلة فى غسالات سامسونج .حیث اننا نوفرالاصلاحبالكامل فى منزلك ولا یتم
سحب المیكروویف نهائیا من مكان اقامتك هذا بجانباننالدینا طاقم عمل من مهندسینمدربین
على الاصلاحالفورى لجمیع اعطال افران
سامسونج الغسالات و استبدال كل قطع الغیار
العاطلةبأخرى ذات جودة عالیةهذا ب الاضافة تمیزهم بالمهارة العالیة و التى
تمكنهم الصیانةفورا منزل العمیل و الخبرة التى تصل
الى الى مدةطویلة لا تقل عن 24 عاممتواصلة فى صیانة
میكروویف سامسونج

اذا كنت فى احتیاج لعمل
صیانة مكانس سامسونج فى المنزل
و كل ما علیك هو الاتصال بنا
على خدمة صیانة میكروویف
سامسونج فى مصر نحن فى خدمتك اینما كنت نحن نخدم
جمیع المحافظات لنسعى أن نكون الاول
فى مجال عملنا و الاسرع فى التعامل معك
و نقدم لك الصیانة الممیزة فى جمیع مودیلات ثلاجات سامسونج
سه شنبه 18 تیر 1398 06:45 ق.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally,
it seems as though you relied on the video to make your point.
You obviously know what youre talking about, why waste
your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving
us something informative to read?
یکشنبه 16 تیر 1398 10:29 ب.ظ
"We have to build to a different crescendo, cheri," he said.
"Therefore we will have an ending which is to be as none before."

His smile was decadent, his eyes were loaded
with lust, and the soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I'd been feeling a stronger arousal now as I felt his
cock slide between my sensitive lips. I felt the of his cock push agonizingly at the doorway of my pussy, and I desired him to thrust into me hard.
Instead he retracted and slid his hardness back nearly my clit.I used to be aching to own him inside, and I was able to tell
that his have to push that wonderful hard cock inside me was
growing. His moans grew to enhance mine,
and I knew the impression of my wet pussy lips to the
head of his cock was getting a lot both for of us."Allow the finale begin," he said, anf the husband slid the
tip of his cock inside me.

We both gasped because he held his cock there for the moment.
I contracted my pussy to pull him further inside, and the man threw his head back on the sensation.
Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me, and each
time I squeezed my pussy around him. His cock felt wonderful the way
it filled me, but Needed it inside me. I rolled aside and rested my leg against his shoulder, and the man plunged his cock completely in.
یکشنبه 16 تیر 1398 09:47 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.
He or she is handsome. Brown hair slicked
back, glasses that suited his face, hazel eyes and
the prettiest lips I've seen. He could be well developed, with incredible arms and a chest
that sticks out for this sweater. We're standing in the front of
each other talking about our way of life, what we would like for
the future, what we're searching for on another person. He starts saying
that she has been rejected a lot of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith that He smiles
at me, biting his lip.

‘Oh, I would not know. Everything happens for reasons
right. But analyze, you wouldn't reject me, does one Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you at the moment?' he said as I purchase much better him and kiss him.

‘The next time don't ask, function it.' I reply.

‘I love the way you think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my your back heel in her leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do that suits you in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone that knows what we want. A person that won't say yes because I said yes. Someone who's unafraid of attempting new stuff,' he says. ‘I'm never afraid of trying interesting things, especially in relation to making new stuff in the bed room ', I intimate ‘And I love girls who are direct, who cut through the chase, like you may did. To become
honest, which is a huge turn on.
چهارشنبه 12 تیر 1398 10:20 ق.ظ
Sexy2call Quick search and have the modern results Locate a massage
escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent
recreation. Interested in escort girls? Discrete apartments?
Complete a quick search by region, the best portal in Israel for
discreet apartments and escort girls, various youth ads that provides you with service and guidance you didn't know, browse by city in order to find you the dream girl for
the following indulgence, business meeting? Ads never include
and or provide and or encourage and or imply the provision of sexual services.
The ads are controlled by every one of the binding laws in the State of
Israel.
یکشنبه 9 تیر 1398 12:17 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino.
He's handsome. Brown hair slicked back, glasses which fit his face, hazel eyes
and the most wonderful lips I've seen. He or she is nice, with incredible
arms and also a chest that is unique on this sweater.
We're standing in-front of one another discussing
people, what we'd like in the future, what we're interested in on another person. He
starts telling me that bigger been rejected a lot of times.‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject
you ', I have faith that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for a reason right.
But analyze, would you reject me, can you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you right now?' he was quoted saying as I buy far better him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I love how you will think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my calcaneus within his leg, massaging it slowly. ‘What can you prefer in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone you will never know what they have to want. A person who won't say yes simply because I said yes. Someone who's unafraid when you attempt something totally new,' he says. ‘I'm never afraid of attempting new stuff, especially with regards to making new things in the bedroom ', I intimate ‘And I enjoy females who are direct, who cut in the chase, like you recently did. To get
honest, what a huge turn on.
پنجشنبه 6 تیر 1398 09:47 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's which has a cappuccino. They're handsome.

Brown hair slicked back, glasses which fit his face, hazel eyes and the prettiest lips I've seen. They're quality, with incredible arms including a
chest that sticks out with this sweater.
We're standing in the front of each other discussing people, what you want money for hard times,
what we're looking for on another person. He starts telling
me that he's got been rejected a lot of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I
have faith that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I can't know. Everything happens for reasons right.

But analyze, make use of reject me, could you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you right now?' he was quoted saying as I buy closer to him and kiss him.

‘When don't ask, function it.' I reply.

‘I enjoy the way you think.' , he said.

For now, I start scrubbing my heel bone in her leg, massaging it slowly. ‘So what can you wish in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone that knows what you want. A person that won't say yes even if I said yes. Someone who's unafraid when you try new things,' he says. ‘I'm never afraid when you attempt interesting things, especially in terms of making something totally new in the bedroom ', I intimate ‘And I adore girls who are direct, who cut with the chase, like you merely did. Being
honest, that is a huge turn on.
چهارشنبه 5 تیر 1398 04:38 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find
in minutes a villa for rental by city, a number of rooms lofts
and villas. Be impressed by the photos and data
that they have to offer you you. The website is
a center for all of you the ads while in the field, bachelorette party?

Like a pal who leaves Israel? No matter what the explanation you must rent a
villa for the next event or maybe a group recreation suitable for any age.
The site is also the middle of rooms with the hour, which is definitely another subject, for lovers who
are looking for an opulent room equipped for discreet entertainment with a spouse
or lover. Regardless of what you are interested in,
the 0LOFT website will make a look for you to identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:11 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's having a cappuccino.
He's handsome. Brown hair slicked back, glasses
for his face, hazel eyes and the most wonderful lips I've
seen. He is well developed, with incredible arms and also a chest that stands out during this sweater.
We're standing in-front of one another speaking about our everyday life,
what we would like for future years, what we're looking for on another person. He starts saying that they have been rejected a lot of times.‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say He smiles
at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for a reason right.
But figure out, make use of reject me, would you Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you currently?' he was quoted saying as I receive much better him and kiss him.

‘The very next time don't ask, function it.' I reply.

‘I love the method that you think.' , he said.

For now, I start scrubbing my hindfoot in their leg, massaging it slowly. ‘What exactly do that suits you in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone to know what we want. Somebody who won't say yes just because I said yes. Someone who's unafraid when you try new things,' he says. ‘I'm never afraid when trying new stuff, especially in relation to making a new challenge in the sack ', I intimate ‘And I like women that are direct, who cut through the chase, like you merely did. To be
honest, what a huge turn on.'
پنجشنبه 23 خرداد 1398 10:36 ب.ظ

Thank you for any other informative site. The place else may I am getting that type of information written in such a perfect approach? I've a challenge that I'm just now running on, and I've been at the glance out for such info.
سه شنبه 21 خرداد 1398 11:19 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region, find
in a few minutes a villa to book by city,
many different rooms lofts and villas. Be thankful for the photos and knowledge that the site has
to make available you. The site is a center for every body the ads
inside the
جمعه 10 خرداد 1398 06:24 ق.ظ
I have visited your website several times, and found it to
be very informative
پنجشنبه 9 خرداد 1398 11:20 ق.ظ
Very soon this site will be famous amid all blogging users,
due to it's good articles
پنجشنبه 9 خرداد 1398 08:52 ق.ظ
With havin so much written content do you ever run into any issues of
plagorism or copyright infringement? My site has a lot of completely unique
content I've either created myself or outsourced but it
appears a lot of it is popping it up all over the web without my
permission. Do you know any techniques to help protect against content from being stolen?
I'd definitely appreciate it.
پنجشنبه 9 خرداد 1398 05:04 ق.ظ
Greetings! Very useful advice within this post! It's the little changes
that produce the most important changes. Thanks a lot for sharing!
چهارشنبه 8 خرداد 1398 10:13 ب.ظ
I got this web page from my buddy who informed me concerning this web page and now this time I am visiting this
site and reading very informative articles or
reviews at this place.
چهارشنبه 8 خرداد 1398 08:36 ب.ظ
Index Search Villas and lofts for rent, search by region, find in a few minutes a villa to book
by city, various
چهارشنبه 8 خرداد 1398 08:11 ب.ظ
What's Going down i am new to this, I stumbled upon this I've found It absolutely helpful and it has
aided me out loads. I am hoping to give a contribution & aid other users like its
helped me. Great job.
چهارشنبه 8 خرداد 1398 06:57 ب.ظ
Saved as a favorite, I really like your blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30